laupäev, 20. august 2022
Venemaa spioonid mõistsid Ukrainat valesti ja eksisid Kremlit sõja puhkedes IV
Ukraina SBU – nagu ka tema Venemaa kolleeg – on KGB otsene järeltulija. See asub Kiievis endises KGB peakorteris, on organiseeritud sama bürokraatliku struktuuri ümber, mis tema nõukogude eelkäijagi, ning seal töötab seni avaldamata arv ohvitsere, kes õppisid Moskvas KGB akadeemias või selle FSB järglases pärast Nõukogude lagunemist.
Agentuuride põimunud ajalugu toovad konflikti peeglisaali.
Ukraina praegused ja endised julgeolekuametnikud ütlesid, et hirm isegi kõrgete töötajate lojaalsuse pärast on pideva ärevuse allikas. Üks ametnik ütles, et haaras sõja teisel päeval telefoni järele, et hakata alluvatele käske edastama. Tema sõnul kõhkles ta aga numbrit valides, olles mures, et tema kõned jäävad vastuseta või paljastavad, et vanemleitnandid on oma toetuse venelastele avaldanud.
Ta ütles, et ta oli jahmunud, kui need, kellele ta helistas, mitte ainult ei vastanud, vaid täitsid täpselt ja sihikindlalt korraldusi, mis olid enne konflikti haruldased.
"See on Ukraina riigi paradoks," ütles ametnik. "Usuti, sealhulgas ukrainlaste endi poolt, et Ukraina valitsusstruktuurides on kõrge korruptsioonitase, ebatõhusus ja Vene agentide imbumine." Kuid pärast 24. veebruari ütles ta: "Nad mitte ainult ei töötanud, vaid töötasid ka tõhusamalt kui kunagi varem."
Tema ja teised omistasid suure osa sellest vastupidavusest Zelensky eeskujule oma otsusega jääda pealinna . Tema võime seda teha tulenes osaliselt Kiievi valitsuskvartali all asuvast massiivsest punkrikompleksist, mille kavandasid Nõukogude insenerid ja mis ehitati tuumakonflikti üleelamiseks.
Vanemnõunik kirjeldas, et ta viidi sõja esimestel nädalatel Zelenskyga kohtuma ja laskus tunnelite ja komandopunktide segadusse. "Ma ei saa teile siiani öelda, kus [Zelenski operatsioonide baas] täpselt asub," ütles ta, sest kompleks on selline labürint.
USA endiste ametnike sõnul on Ukraina teinud korduvalt katseid puhastada oma ridu Venemaa varadest, ühel hetkel isegi värvanud CIA ohvitseri sisenõunikuks FSB tungimise väljajuurimisel. Kuid hinnanguliselt 27 000 töötajaga, mis teeb SBU-st vähemalt viis korda suuremaks kui MI5, mis on selle Briti vaste, on agentuuril olnud probleeme probleemi lahendamisega.
"Kas seal on reetmine? Mis ma ikka öelda saan?" ütles Zelensky. "Kogu minu armastusest Ukraina vastu ei ole me patuta." Ta ütles, et nende arv, kes ei ole oma riigile lojaalsed, on "aastatega langenud". Siiski, kui sõda algas, "oli inimesi, kes töötasid venelaste heaks raha pärast, ja mõned, kes seestpoolt alati vihkasid Ukrainat ja ootasid Nõukogude Liitu tagasi".
Mitmele SBU kõrgemale ohvitserile on esitatud süüdistus riigireetmises. Nende hulgas on agentuuri endine direktoraadi juht Lõuna-Ukrainas Hersonis, keda süüdistati alluvatele käsu andmises oma ametikohalt loobuda, kuna Vene väed piirkonna üle ujutasid.
[ Hersonis, viletsus Vene okupatsiooni ajal, lootus Ukraina võidule ]
Eelmisel kuul vahistasid Ukraina võimud veel ühe SBU ohvitseri Oleg Kulinitši, kelle SBU direktor ja Zelenski lapsepõlvesõber Bakanov määras teenistuse kõrgematesse ridadesse. Süüdistused Kulinichi vastu rõhutavad Venemaa tungimist. Ukraina võimude esitatud süüdistused kirjeldavad teda kui osa magavate agentide rakust, mida juhib Ukraina julgeolekunõukogu endine asejuht Vladimir Sivkovitš, kellele USA rahandusministeerium kehtestas jaanuaris sanktsioonid töö eest "Vene luureosaliste võrgustikuga". mõjutusoperatsioone läbi viia.
Kaks aastat enne sõda seadis Sivkovitš Kulinitšile ülesandeks varastada SBU salajasi sisefaile, mis oleksid süüdistusdokumendi kohaselt "Vene Föderatsiooni eriteenistustele operatiivselt huvipakkuvad".
Dokumendi kohaselt sõlmisid nad koos vandenõu, et aidata edendada teist väidetavat Vene spiooni, et võtta SBU vastuluureosakond kontrolli alla. See tegelane, Andriy Naumov, arreteeriti Serbias juunis, kandes Serbia võimude avaldatud teabe kohaselt sularaha ja kalliskive rohkem kui 700 000 dollari väärtuses.
Ööl enne Venemaa sissetungi blokeeris Kulinitš Ukraina süüdistuse kohaselt "sihilikult" luureandmete levitamise, mis hoiatasid, et Krimmis viibivad Vene väed on rünnaku alustamisest alles jäänud.
Ukraina presidendi kantselei asejuht Andri Smirnov ütles, et Zelenski otsus Bakanov SBU direktori kohalt pärast Kulinitši vahistamist tagandada oli tingitud nördimisest tema suutmatusest "puhastada" agentuuri Venemaa poolehoidjatest. "Kuus kuud pärast sõda," ütles ta, "jätkame nende inimeste avastamist."
Bakanov kommentaaritaotlustele ei vastanud. Kulinitši, Sivkovitši ja Naumoviga ei õnnestunud kommentaari saada ning näib, et keegi pole nende vastu esitatud süüdistuste kohta avalikult avaldust teinud.
Üldiselt on Ukraina siseministeeriumi andmetel kinni pidanud üle 800 inimese, keda kahtlustatakse Venemaale luure või sabotaaži abil abistamises. Võimud on astunud ka kahtlustatavate "mõjuagentide" vastu valitsuses, parlamendis ja poliitikas.
Peamine neist on opositsioonierakonna esimees Medvedtšuk, kellel on Putiniga nii tihedad sidemed, et Venemaa liider on tema noorima tütre ristiisa. Ukraina ametnikud kirjeldasid 68-aastast Medvedtšuki kui taibukat poliitilist operaatorit, kes kandis endas kõrgeid ambitsioone ja oleks tõenäoliselt teeninud nukumeistrina mis tahes Kremli kehtestatud režiimi juures.
Zelenski valitsus esitas Medvedtšukile 2021. aasta mais süüdistuse riigireetmises ja pani ta koduaresti. Medvedchuk eitas igasugust süütegu ja ütles, et võitleb oma nime kustutamise nimel. Seejärel põgenes ta sõja esimestel päevadel, kuid tabati aprillis uuesti ja ootab nüüd kohut. Medvedtšuki advokaat Tetjana Žukovska keeldus sel kuul kommentaaridest, öeldes, et ta ei saa seda teha enne, kui Ukraina kohus teeb otsuse tema kaitsealuse riigireetmise süüasjas.
[ Ukraina sõjas, võitlus rahva mineraal- ja energiarikkuse eest ]
"Kui nad 24. veebruaril alustasid, oli ülesanne vallutada Kiiev," ütles Ukraina julgeolekuametnik. "Nad eeldasid, et see toob kaasa doominoefekti", mis lainetab üle kogu riigi. "Nad võtaksid kõigepealt keskvõimu ja seejärel oleksid nad tugevdanud kohalolekut piirkondades."
Ukraina ametnike sõnul oli FSB selle plaani osana rivistanud üles vähemalt kaks venemeelset valitsust – mitte ainult ühe, nagu Briti valitsus hoiatas. Ukraina ametnike sõnul on ebaselge, miks Venemaa mobiliseeris kaks rühmitust, kuigi mõned oletasid, et Putin võis lihtsalt tahta variante.
Üks, mis asub Valgevenes, keskendub Janukovitšile. 7. märtsil maandus Minskis Ukraina endisele presidendile kuulunud lennuk, mille saabumist käsitleti viitena sellele, et Venemaa võib püüda ennistada ametisse poliitikut, keda Kremli ametnikud nimetasid ka pärast tema 2014. aasta tagandamist riigi "legitiimseks" juhiks.
Seejärel saatis Janukovitš Zelenskile avaliku kirja, mille edastas Venemaa riiklik uudisteagentuur, milles ta ütles Ukraina presidendile, et tema kohus on "peatada verevalamine ja jõuda rahulepinguni iga hinna eest". Järgmise nädala jooksul vestles Janukovõtši julgeolekuülem kolm korda FSB Ukraina üksuse kõrgema ohvitseriga, selgub Ukraina luure poolt pealtkuulatud andmetest.
Janukovitš ei vastanud kommentaaritaotlustele. Tema endine peaminister Nikolai Azarov ütles telefoniintervjuus ajalehele The Post, et kõik vihjed, et Moskva soovib Janukovitši võimule naasmist kavandada, on "täielik jama".
Teine rühmitus, kuhu kuulusid endised Janukovitši valitsuse liikmed, kogunes Kagu-Ukrainasse, kui sealne territoorium langes Vene vägede kätte. Nende hulgas oli ka Janukovitši Regioonide Partei endine juhtiv liige Oleg Tsarjov, kes teatas oma kohalolekust Ukrainas sõnumirakenduse Telegram postituses, öeldes, et "Kiiev saab fašistidest vabaks".
Eelmisel kuul ajalehele The Post antud telefoniintervjuus ütles Tsarjov, et oli sõja esimestel nädalatel isegi Kiievi ümbruses asuvatesse piirkondadesse kolinud, reisides koos "sõpradega", keda ta keeldus tuvastamast. Ta ei vastanud küsimustele, kas ta osales võimuhaaramise vandenõus, vaid ütles vaid, et väljaspool Kiievit viibides ei olnud mul kellegagi uue valitsuse kohta mingeid kokkuleppeid.
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar