teisipäev, 23. august 2022
Varjatud ajalugu: natside-nõukogude pakt, mida Venemaa üritab nüüd eitada
Venemaa võtab õigusega omaks erinevad Teise maailmasõja aastapäevad. Nõukogude Liit tõi Natsi-Saksamaa võitmiseks suuri ohvreid ja kannatas sõja ajal kohutavalt. Kangelaslikkust näitasid miljonid. Kuid tasub meeles pidada ka selle perioodi aspekte, mida Venemaa valitsus üritab teeselda, et seda pole kunagi juhtunud.
Kaheksakümmend aastat tagasi sõlmisid Adolf Hitler ja Jossif Stalin homme natside ja Nõukogude Liidu mittekallaletungilepingu, mida tuntakse Molotov-Ribbentropi lepinguna.
Ingliskeelse lepingu teksti saate lugeda siit . Alates Teise maailmasõja algusest kuni natside sissetungini NSV Liitu juunis 1941 oli Nõukogude Liit sõjas Hitleriga samal poolel.
Kõik mäletavad Hitleri tungimist Poola 1. septembril 1939. Paljud inimesed unustavad mugavalt, et NSV Liit tungis Poolale idast alles paar nädalat hiljem. Tõepoolest, Nõukogude ja Saksa väed korraldasid Brestis oma äsja määratletud piiril ühise paraadi .
Nõukogude okupatsioon Ida-Poolas tähendas, et 200 000 ruutkilomeetrit Poolat ja üle 13 miljoni Poola kodaniku sattusid Nõukogude rõhumise ikke alla. Veerand miljonit Poola sõjavangi sattus Nõukogude, mitte Saksa laagritesse. 1940. aastal mõrvati Katõnis paljusid. Saksa Gestapo ja Nõukogude NKVD korraldasid isegi rea konverentse okupeeritud Poola rõhumise alase koostöö kohta.
Liit oli nii majanduslik kui ka geopoliitiline. Kaubanduse maht kahe riigi vahel aastatel 1939–1941 oli vapustav. NSV Liidust liikus Natsi-Saksamaale tohututes kogustes toorainet, sealhulgas 1,6 miljonit tonni teravilja ja 900 000 tonni naftat. Prantsusmaale, Belgiasse ja Hollandisse tunginud fašistlik armee toideti sõna otseses mõttes kommunistlikust viljast. Londoni kohal lendanud pommilennukid toiteks kommunistlik nafta.
Stalin sai vastutasuks Saksamaalt madala intressiga laenu miljardite moodsa raha eest ning ostis tehnikat ja tööstuskaupu. Nõukogude tehaste tellimused olid Saksamaal kuni sissetungini väga tähtsad. Saksa tehnika lisati Nõukogude tanki T-34. Kriegsmarine raskeristleja Lützow saadeti NSV Liitu ja sellest sai Petropavlovsk. NSV Liit oli Hitleri liitlane kuni päevani, mil Kolmas Reich 1941. aasta juunis sinna tungis.
Pakt lõi suure osa Ida-Euroopast. Poola jagati. Stalin tungis Soome, kuna see oli lepinguga kindlalt määratud Nõukogude mõjusfääri. Suures arvulises ülekaalus ja relvastatud Soome võitles Punaarmee vastu seisakuni, kuid pidi lõpuks kaotust tunnistama ja loovutama mitmed piirialad Nõukogude kontrolli alla. Karjala piirkond on Venemaa kontrolli all tänaseni, mis annab tunnistust pakti kestvast mõjust. Lahingute lõpuks 1940. aasta alguses oli hukkunud üle 100 000 Nõukogude sõduri ja 25 000 Soome sõduri.
Praegune Moldova rahvas eraldati Rumeeniast 1940. aastal. Leedu, Läti ja Eesti anti selle lepinguga NSV Liidule, kellel polnud selleks õigust. Kindlalt kokkuleppele tuginedes liideti need kolm Balti riiki 1940. aastal sunniviisiliselt NSV Liitu. Nõukogude okupatsioon kolmes Balti riigis oli äge – nii algses kehastuses 1940. aastal kui ka siis, kui need taasokupeeriti 1944. aastal. Nii jäi see kuni aastani. 1991. aastal.
Vene natsionalistidele peaks see ajalooepisood sügavalt piinlik olema. NSV Liidus oli pärast sõda ametlik poliitika selle olemasolu eitamine. Seda ei mainitud raamatutes ega loengutes.
Kuid tol ajal polnud see saladus. Seda kajastati laialdaselt kogu maailmas.
Püüdes ajalugu tagasiulatuvalt tühistada, ignoreeriti aastakümneid pakti olemasolu. Alles 1989. aasta lõpus tunnistas Gorbatšovi valitsus ametlikult selle olemasolu. Lepingu teksti venekeelne koopia ilmus Venemaal alles 1993. aastal, pärast NSV Liidu lõppu.
Tänapäeval on uudishimulik segu inimestest, kes kas kaitsevad pakti või eitavad selle toimumist. President Putin on endises leeris. Ta põhjendas seda kohtumistel liidukantsler Merkeliga 2015. aastal. Teiselt poolt määras Venemaa kohus ühele Venemaa kodanikule 200 000 rubla trahvi selle eest, et ta juhtis tähelepanu sellele, et NSVL tungis tegelikult 1939. aastal Poolasse. õpikud vähendavad pakti olemasolu ja nõuavad, et Teine maailmasõda algas 1941. aastal.
Pakt aitab selgitada Ida-Euroopa poliitilist geograafiat tänapäevani. See jagas suure osa piirkonnast Saksamaa ja Venemaa vahel.
Leedu, Läti, Eesti ja praegu Moldova rahvana tuntud osa Rumeeniast anti selle lepinguga Stalinile. Leping mõjutab Poola, Rumeenia, Soome ja Valgevene piire. Karjala on endiselt Venemaal. Paljud linnad, mis kunagi olid Poola linnad, asuvad nüüd Ukrainas või Valgevenes.
Saksamaa ja NSV Liidu vahele jäänud rahvaste jaoks sai see pakt ülejäänud maailma sümboliks, kes nad bussi alla viskas. See pitseeris miljonite inimeste saatused paljudeks aastakümneteks. 23. august kujunes Eesti, Läti ja Leedu iseseisvusliikumiste koondumispunktiks.
Lepingu ametlikud eitused ei lähe kokku tol ajal elavate inimeste mälestustega ega kattu Baltikumi elanike igapäevase reaalsusega. Kui pakti ei olnud, siis miks nad olid NSV Liidus?
Inimkonna ajaloo ühe suurima passiivse vastupanu aktsiooni käigus moodustas ligikaudu kaks miljonit inimest 1989. aastal inimketi , mis ulatus 600 km kaugusele põhjas Tallinnast kuni lõunas Vilniuseni. See on üks inimene neljast. Kõik peatus, et need inimesed protesteeriksid lepingu vastu, mida nende okupandid endiselt väitsid, et seda ei eksisteeri.
See oli võimas sümbol, mis on nüüd osa Balti riikide kaasaegsest poliitilisest ajaloost ja katalüüsis iseseisvusliikumist kõigis kolmes riigis. Järgmisel aastal kinnitasid Eesti, Läti ja Leedu taas oma iseseisvust.
Peaksime seda pakti mäletama sellena, mis see oli – traagilise ja küünilise despootidevahelise liiduna, millel oli kohutav mõju miljonitele inimestele. Pole juhus, et Euroopa Liit kuulutas 2009. aastal 23. augusti üleeuroopaliseks stalinismi- ja natsismiohvrite mälestuspäevaks. Mälestagem seda päeva ja ärgem laskem neil seda ajaloost pühkida.
Dan Kaszeta on Londonis asuv julgeoleku- ja keemiakaitse konsultant. Tal on selles valdkonnas 28-aastane töökogemus USA armees, Valges Majas, USA salateenistuses ja erasektoris. Saate teda Twitteris jälgida siin . Lugejatel, kes on huvitatud Hitleri-Stalini pakti kohta täiendavast teabest, soovitatakse lugeda Roger Moorhouse'i 2014. aastal ilmunud raamatut "Kuradi liit".
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar