laupäev, 13. august 2022
Ukraina sõjas lahing rahva mineraal- ja energiarikkuse pärast
Vähem kui 100 miili idas löövad suurtükiväe salved Ukraina kaitsepositsioonidele, kui Vene väed liiguvad edasi. Kuid selle laialivalguva Donbassi söevälja pinna all töötab kahanev arv kaevureid, kes ammutavad kütust, mis on ühe Ukraina suurima väljakutse sümbol.
Kreml röövib sellelt rahvalt tema majanduse ehituskivid — loodusvarad.
Pärast peaaegu kuus kuud kestnud võitlust on Moskva lohakas sõda andnud vähemalt ühe suure tasu: laiendatud kontrolli mõne Euroopa mineraalirikkaima maa üle. Ukrainas on maailma suurimad titaani- ja rauamaagivarud, kasutamata liitiumiväljad ja suured kivisöevarud. Kokku on nende väärtus kümneid triljoneid dollareid.
Lõviosa neist söemaardlatest, mis on aastakümneid olnud Ukraina kriitilise tähtsusega terasetööstuse toiteallikaks, on koondunud itta, kuhu Moskva on kõige rohkem sisse tunginud. Kanada geopoliitiliste riskide ettevõtte SecDev ajalehe The Washington Posti analüüsi kohaselt on see andnud nad Venemaa kätte koos märkimisväärse hulga muu väärtusliku energia- ja maavaramaardlatega, mida kasutatakse kõige jaoks, alates lennukiosadest kuni nutitelefonideni .
Venemaal on tohutul hulgal loodusvarasid. Kuid Ukraina oma keelamine on strateegiliselt õõnestanud riigi majandust, sundides Kiievit kivisütt importima, et linnades ja alevites tuled põlema jätta. Kui Kremlil õnnestuks annekteerida tema vallutatud Ukraina territoorium – nagu USA ametnikud usuvad, et ta kavatseb seda lähikuudel teha –, kaotaks Kiiev jäädavalt juurdepääsu peaaegu kahele kolmandikule oma hoiustest.
Ukraina kaotaks ka hulgaliselt muid varusid, sealhulgas teatud kõrgtehnoloogiliste komponentide jaoks hädavajalike maagaasi , nafta ja haruldaste muldmetallide varud, mis võivad takistada Lääne-Euroopa alternatiivide otsimist Venemaalt ja Hiinast pärit impordile.
"Kõige hullem stsenaarium on see, et Ukraina kaotab maa, tal ei ole enam tugevat toorainemajandust ja ta muutub rohkem ühe Balti riigi sarnaseks, riigiks, mis ei suuda oma tööstusmajandust ülal pidada," ütles Kiievis asuva GMK tegevjuht Stanislav Zinchenko. majanduslik mõttekoda. "See on see, mida Venemaa tahab. Et meid nõrgestada."
Eelmise kuu lõpul 1200 jala sügavusel Donbassi piirkonna kaevanduses küünistasid tahmapakitud töötajad tungivalt musta söe kihte. Seintest raiutud kivisüsi toidab lähedal asuvat elektrijaama, mis on osa sõjast pingestatud ja nõrgenenud energiavõrgust.
"Need, kes jäid rindele võitlema, võitlevad meie eest siin," ütles 29-aastane ekskavaatorioperaator Juri. "Peame hankima nii palju sütt, kui võimalik. Riik vajab seda."
12,4 triljonit dollarit kaotatud rikkust
Ukrainat tuntakse laialdaselt põllumajanduse suurjõuna. Kuid toormaterjalina on see koduks 117-le 120-st enimkasutatavast mineraalist ja metallist ning see on peamine fossiilkütuste allikas. Ametlikud veebisaidid ei näita enam nende maardlate geograafilist asukohta; valitsus võttis need riigi julgeolekule viidates varakevadel maha .
Ometi näitab SecDevi analüüs, et vähemalt 12,4 triljoni dollari väärtuses Ukraina energiamaardlaid, metalle ja mineraale on nüüd Venemaa kontrolli all. See arv moodustab peaaegu poole ettevõtte poolt läbi vaadatud 2209 hoiuse dollari väärtusest. Lisaks 63 protsendile riigi söemaardlatest on Moskva arestinud 11 protsenti oma naftamaardlatest, 20 protsenti maagaasimaardlatest, 42 protsenti metallidest ning 33 protsenti haruldaste muldmetallide ja muude kriitiliste mineraalide, sealhulgas liitiumi maardlatest.
Ukraina peamised ressursid
Venemaa kontrolli all olevad alad alates 24. veebruarist
Venemaa annekteeritud (Krimm) või separatistide kontrolli all (Donbas)
alad alates 2014. aastast
Kivisüsi
Metallid
100 MIILI
Krimm
Krimm
Maagaas
Õli
Krimm
Krimm
Allikas: SecDev analüüs
Mõnele neist maardlatest on raske ligi pääseda või nende elujõulisuse hindamiseks on vaja uurimist. Mõned neist saavutati kas Moskva 2014. aasta Krimmi annekteerimisel või Ukraina valitsuse kaheksa-aastase sõja ajal Venemaa toetatud separatistidega idas.
Alates invasiooni algusest veebruaris on Kreml aga oma valdusi pidevalt laiendanud. SecDevi ja Ukraina kaevandus- ja terasetööstuse juhtide sõnul on see konfiskeerinud: 41 söevälja, 27 maagaasi leiukohta, 14 propaani leiukohta, üheksa naftamaardlat, kuus rauamaagi leiukohta, kaks titaanimaagi leiukohta, kaks tsirkooniumimaagi leiukohta ja ühe strontsiumi leiukoha. , üks liitiumikoht, üks uraani leiukoht, üks kullamaardla ja märkimisväärne lubjakivikarjäär, mida varem kasutati Ukraina terase tootmiseks.
Ukraina Geoloogiakeskuse peadirektor Roman Opimakh ütles, et valitsus hindab endiselt sõja mõju oma maavaradele. Kuid arvestades seda, kui suur osa Ukraina toorainest on idas ja lõunas, pakkus ta, et kaotatud varude väärtus ületab sõltumatus analüüsis arvutatud kogusummat.
"Seal on negatiivne vara, millest oleme ilma jäänud – ressursid, mida kasutame praegu oma tööstustegevuse toetamiseks ja elektri tootmiseks," märkis ta. "Kuid on veel üks tulevikumineraalide mõõde, mis on endiselt maa all. Kahjuks on oht, et Ukraina rahvas ei saa nende materjalide väljatöötamisest kasu.
Suurem osa riigi nafta- ja gaasivarudest jääb tema kontrolli alla. Kuid Lääne-Euroopa jaoks on Venemaa laienenud maade hõivamine Ukrainas taktikaline tagasilöök.
"Ukraina territooriumi Venemaa okupatsioonil on otsene mõju Lääne energiajulgeolekule, " ütles SecDevi kaasasutaja Robert Muggah. "Kui eurooplased ei suuda nafta- ja gaasiallikaid kiiresti mitmekesistada, jäävad nad Venemaa süsivesinikest väga sõltuvaks."
Suurim oht on Ukraina tulevikule. 2014. aasta Venemaa sissetungi ajal, mille käigus Ukraina kaotas ligikaudu 7 protsenti oma maismaast, peletati lääne kriitilised investeeringud energeetika- ja kaevandussektorisse . Praegusel sõjal on olnud sama mõju.
Näiteks Poola-Ukraina investeerimisfirma Millstone & Co sõlmis 2021. aastal ühe Austraalia kaevandusettevõttega lepingu kahe puutumata liitiumikoha aktiivseks uurimiseks. Kui sõda algas, külmutasid ettevõtted need plaanid, ütles Millstone'i juhtivpartner Mykhailo Žernov.
Üks leiukoht – põllumaaga kaetud maardla – on praegu rindejoonele nii lähedal, et Žernov pole kindel, kas see on Ukraina või Venemaa kontrolli all. Esialgsed plaanid rajada sinna liitiumakude tehas on samuti lükatud.
Analüütikud väidavad, et Ukraina valitsuse eelmisel aastal müüdud litsentsid muudele maavaramaardlatele kaubeldavad nüüd suurte allahindlustega, kuna investorid seavad kaevandamise elujõulisuse kahtluse alla.
"Ukrainlased kaotavad iga päev oma majandust," ütles Žernov. "Ma tean paljusid investoreid, kes alustasid geoloogiauuringuid, kuid nad on [sõja tõttu] lõpetanud. Kõik, see on nüüd kihlvedu."
Löök Ukrainale on palju hullem, kuna Venemaa on hõivanud peamised Ukraina sadamad ja Musta mere laiaulatuslik blokaad . Mõned analüütikud peavad kaotatud meretransiiditeid olulisemaks kui kadunud maavaravarud – eriti kivisüsi, hoolimata selle praegusest väärtusest –, kuna teised riigid lähevad üle rohelisemale energiale.
"Tooraine nagu kivisüsi ei ole tulevik, need on minevik," ütles Anders Aslund, majandusteadlane, kes on Ukrainat kaua uurinud. "Pigem on küsimus selles, kas Ukraina kaotab oma sadamad, mida nad ei usu. Kui neil neid sadamaid poleks, oleks neil vaja ehitada täiesti uus infrastruktuur ekspordiks. ”
Söe praktiline ja sümboolne väärtus
Kivisüsi on Venemaa kontrolli all olevate Ukraina osade maardlatest ülekaalukalt kõige rikkalikum. SecDevi hinnangul on seal asuvate ligikaudu 30 miljardi tonni kivisöemaardlate hinnanguline äriväärtus 11,9 triljonit dollarit. Neil on sümboolne väärtus ka korruselise energiaallikana, kuna piirkondlikud metropolid Donetsk ja Lugansk on ehitatud söekaevurite ja terasetööliste seljale.
Tooraine kadumise ja kahjustatud, hävinud või konfiskeeritud infrastruktuuri mürgisel kombinatsioonil on suur mõju sellisele põhitööstusele nagu teras, mis kuni sõjani elas 4 miljonit ukrainlast. Mariupoli piiramisel hävis või alistati kaks suurt tehast. Teised tehased on tootmist vähendanud ja seisavad silmitsi paljude väljakutsetega.
Kogu riigis töötavad paljud nõukogudeaegsed terasetehased endiselt kivisöel. Kuid riigi kaotused Venemaa toetatud separatistidele idas aastatel 2014–2017 sundisid Kiievit importima märkimisväärses koguses kivisütt nii nende jaamade kui ka soojuselektrijaamade jaoks. 2021. aastal moodustas import ligi 40 protsenti Ukraina söetarbimisest.
Koos söekaevandustega on Venemaa hiljuti hõivanud märkimisväärse lubjakivimaardla, mida kasutatakse terase tootmiseks. Selle mõju on viidud miinimumini, sest Ukraina terasetootmine on sõja tõttu langenud nii palju – 60 protsenti kuni 70 protsenti –, et tehased on suutnud leppida madalama kvaliteediga lubjakivimaardlatega läänes. Kuid Ukraina terase- ja kaevandushiiglase Metinvesti tegevjuht Juri Rõženkov hoiatas, et normaalsele tasemele tõusmine tähendab, et "peame selle importima".
Kaevurite jaoks, kes kaevavad Ida-Ukraina kivisöerikastest tunnelitest järele, on varude kaevandamine muutunud patriotismiks. Postile võimaldati juurdepääs sealsele kaevandusele tingimusel, et selle täpset asukohta ei avaldata ja töötajate täisnimesid turvakaalutlustel ei avaldata . Söemaardlat omav energiaettevõte DTEK Corp. viitas ka sõjaaegsetele piirangutele strateegilise infrastruktuuri üksikasjade avaldamisel.
Kaevurid veetsid hiljutise hommiku kaevates laiali 40 miili ulatuses käike. Vene raketid on tabanud lähedalasuvaid kogukondi ning kui kaevanduse ja rindejoone vahelised linnad peaksid langema, pole Vene vägesid nendest töötajatest palju eraldada.
Kolmanda põlvkonna kaevur Dmytro juhtis enne sõda 157-liikmelist meeskonda. Kolmandik neist on sellest ajast alates sõjaväelasteks värvatud.
"Peame takistama okupantide meieni jõudmist," ütles ta. "Venelased ei varasta ainult meie ressursse. Nad hävitavad kõik, mis nende teel on.
Kaugemal idas on pealetungiva armee rünnak hävitanud Ukraina Donbassi piirkonna, hävitades terved linnad maatasa. Tuhanded kaevanduse töötajad põgenesid.
Kuna Venemaa püüab taastada majandust arestitud territooriumidel, võib Venemaa proovida taaskäivitada osa kaevandamisest ja terase tootmisest – nagu see on näiliselt teinud ühes kahest vallutatud Mariupoli terasetehasest. Tõenäoliselt seisavad see silmitsi oluliste logistiliste takistustega, sealhulgas juurdepääsu puudumine eelmistele ostjatele. Kuigi varude arestimine võib aidata saavutada sõjaeesmärki – nõrgestada läänemeelset Ukrainat – ennustavad vähesed, et Venemaa soovib või suudab teha maavarade kaevandamiseks vajalikke suuremahulisi investeeringuid.
Need oletused põhinevad osaliselt sellel, mida Venemaa tegi 2014. aastal vallutatud kaevandustega. Umbes aasta jooksul piirati tootmist laias laastus, peamiselt seetõttu, et Ukraina keeldus okupeeritud aladelt kivisütt ostmast ja Venemaal on oma rikkalikud varud. Moskva on püüdnud üle ujutada ka mõned hõivatud söekaevandused, et muuta need kasutuks, kui Ukraina peaks kaotatud territooriumi tagasi saama.
DTEKi tegevjuht Maxim Timtšenko ei arva, et venelased seda toorainet tegelikult vajaksid. "Nad lihtsalt üritavad meie majandust hävitada," ütles ta.
Kuid sellised kaotused, kui need püsivad, sunniksid Ukrainast järelejäänud majandust ümber korraldama. Võimalik pluss: moderniseerimine, mis võib muuta selle vananenud terasetehased tõhusamaks ja rohelisemaks. Varased hinnangud näitavad, et laiema majandusvahemiku ülesehitamise hinnasilt on 750 miljardit dollarit.
Mõned majanduseksperdid väidavad, et sõja pikaajaline mõju võib nõrgeneda isegi siis, kui Ukraina loovutaks märkimisväärse maa, kui ta peaks täielikult omaks võtma tehnoloogia- ja teenindussektori, mis aitas viimastel aastatel hoogustada kasvu ja laiendada alternatiivsete energiaallikate otsimist.
Sellegipoolest seisaks selle ees tohutu ülesanne. Ukraina hiljutise katse moderniseerida oma energiavõrku on sõja tõttu peatatud. Peaaegu pooled selle taastuvenergia tehastest – sealhulgas 89 protsenti tuuleparkidest – asuvad arestitud territooriumil või konfliktipiirkondades. Rohkem kui pooled selle tuuleparkidest on suletud.
Igasugune ülesehitamine suuremahuliste välisinvesteeringutega eeldaks tõenäoliselt ka lahingute tõelist lõppu – erinevalt järjekordsest pikaleveninud, kuid ohjeldamatust konfliktist Venemaaga, nagu nähti 2014. aastal.
"Ukraina pole mitte ainult kaotanud suure osa oma territooriumist ja ressurssidest, vaid on pidevalt haavatav Venemaa järjekordse pealetungi suhtes," ütles Washingtonis asuva Petersoni Rahvusvahelise Majanduse Instituudi kolleeg Jacob Kirkegaard. "Keegi täie mõistuse juures, eraettevõte, ei investeeriks ülejäänud Ukrainasse, kui sellest peaks saama külmutatud konflikt."
Anastacia Galouchka aitas selle raporti koostamisel kaasa.
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar