pühapäev, 28. august 2022
Lõbureisid Moskvast Kuidas Putini tütar märkamatult Saksamaale reisis
Katerina Tihhonova tegi mitme aasta jooksul koos ihukaitsjate saatjaskonnaga arvukalt reise Baierimaale. DER SPIEGELi aruannetest selgus, et Saksa võimud ei teadnud ekskursioonidest midagi.
Venemaalt pärit naisele oli reserveeritud "superior kahene tuba" ühes Müncheni eksklusiivseimas hotellis. Mandarin Oriental on viie tärniga koos uhke katusebaariga ning tõotab külalistele "ajatut ja kogenud võlu" koos "kõrgeima tasemega isikupärastatud teenindusega". See on selline õhkkond, milles isegi Venemaa võimsaima mehe tütar võib end koduselt tunda.
Katerina Tihhonova, kelle isa on Venemaa president Vladimir Putin, viibis ilmselt ööl vastu 22. detsembrit 2016 ehk neljapäeva Mandarin Orientalis. See teave pärineb DER SPIEGELi ja Venemaa uurimisportaali IStories saadud broneerimisandmetest. Koos reisijate andmete, passi koopiate ja Venemaa julgeolekuaparaadi sisemeilidega näitavad need dokumendid, et Tihhonova on viimastel aastatel Saksamaal reisinud üle 20 korra – Saksamaa ametnikele märkamatult. Ja teda on alati saatnud föderaalse valveteenistuse (FSO) ihukaitsjad – tõenäoliselt relvastatud –, mis vastutab Venemaa presidendi ja teiste kõrgete ametnike kaitsmise eest.
Putini tütre ja tema saatjaskonna sagedased reisid tekitavad olulisi diplomaatilisi ja julgeolekuküsimusi. Vastupidiselt levinud rahvusvahelisele tavale ei pidanud venelased vajalikuks teavitada Saksamaa valitsust Tihhonova ja tema ihukaitsjate ümberasumistest. See ei ole lihtsalt viisakuse rikkumine, vaid see näitab ka seda, kui vähe Kreml Saksamaa julgeoleku- ja järelevalvehuvidega arvestab.
Samuti on murettekitav, et Saksa luureteenistused ei teadnud peaaegu kõigist Putini tütre ja tema saatjaskonna reisidest Saksamaale. "Me oleksime väga tahtnud neist teada saada," ütleb kõrgel ametikohal olev Saksa ametnik. John Sipher, endine CIA Venemaa operatsioonide juht, ei ole eriti üllatunud. "Kõik luureteenistused töötavad oma poliitiliste juhtide käsul," ütleb ta. "(Saksamaa) valitsuse poliitika Venemaaga seoses on olnud: "Ei laineid." Näiliselt ei tahtnud keegi võimul olevatest asjadest Venemaa kohta teada saada, sest see võib põhjustada soovimatut vastasseisu. Miks peaks siis keegi Putini tütart uurima?"
Saksa luure lühinägelikkus on kooskõlas laiema pildiga: Saksamaal ei ilmutanud aastaid peaaegu keegi suurt huvi mõjukate venelaste tegevuse vastu. Ostetud kinnisvara ja sõlmitud äritehinguid nähti nende enda eraettevõtlusena. Nüüd on selle ükskõiksuse tagajärjed selgumas. Sanktsioonide jõustamine Putini liitlaste ja patroonide suhtes on äärmiselt keeruline, kuna ametnikel pole nende võrgustikest selget arusaama.
Igal juhul sõitis 35-aastane Katerina Tihhonova ja tema saatjaskond Baieri külalislahkust otsivate jõukate venelaste lemmiksihtkohta. Ilmselt broneerisid nad toad Müncheni kesklinnas ja Tegernsee järve ääres, Alpide jalamil Münchenist lõunas.
On palju viiteid sellele, et Tihhonova ja tema laps koos ihukaitsjatega reisisid 2019. aasta detsembris Baieri Alpidesse. Andmed näitavad, et ta saabus Münchenisse Aerofloti lennuga SU2594, samal ajal kui tema toona kaheaastane tütar toodi. kolm päeva varem linna Air Hamburgi eralennukiga. FSO ihukaitsja broneeris endale Tegernsee järvel toa.
See ei olnud pikk reis. Tihhonova naasis Moskvasse nädala pärast. Ilmselt lendas Venemaalt Baierimaale teistsugune ihukaitsja, et teda koju tagasi saata. Edasi-tagasi lennud aga jätkusid.
Kui rääkida välisagentide tegevusest Saksamaal, siis vastutab Saksamaa siseluureagentuuri Föderaalse Põhiseaduse Kaitse Ameti (BfV) üsna tagasihoidliku suurusega spionaažiosakond. Ja nende ülesanne on kitsalt määratletud: nad peavad paljastama võõrvõimude luuramispüüdlused ja ideaalis neid ära hoida. Venemaa salateenistuse agentuurid GRU, FSB ja SVR on kõik selliste jõupingutuste keskmes, kuid presidendi julgeolekuteenistuse FSO liikmed üldiselt mitte. "Meil on tõesti piisavalt tegemist tõeliste agentidega," ütleb üks ametnik.
Seetõttu kulus palju aega, enne kui Saksa julgeolekuasutused said ühest Tihhonova reisist teada – ja see avastus oli juhuslik. 2019. aasta sügisel said nad teada, et Putini tütar plaanib reisi Münchenisse ja teda saadavad neli FSO ihukaitsjat. Ametnikud muutusid ettevaatlikuks, kuna tema saatjaskonna reisidokumentides avastati vastuolusid. Üks neist oli taotlenud üleeuroopalist turistiviisa, mis oli kindlasti kõige lihtsam marsruut, kuid mitte ametlikult. Lõppude lõpuks ei sõitnud ta Saksamaale puhkusele, see oli tema jaoks tööreis.
Teisel ihukaitsjal oli kaks diplomaatilist passi. Dokumentidel oli nimi identne, kuid kirjas olid erinevad sünnipäevad. Kas see oli trikk, imestasid Saksa ametnikud? Kas ihukaitsjal oli luuramise eesmärgil kaks identiteeti?
2020. aasta jaanuaris läbi viidud luureoperatsiooni käigus leiti lihtsalt, et Tihhonovat sõideti Baieris raskete limusiinidega. Siiski suutsid eksperdid tuvastada, et üks ihukaitsjatest on Aleksei S., ilmselt meeskonna juht. Teda saatsid Dmitri D., Aleksander K. ja veel üks venelane. Saksa ametnikud usuvad, et need mehed kuuluvad ka FSO-sse, tõenäoliselt seetõttu, et nii D. kui ka K. mängivad Moskva jäähokiklubis Feniks. Klubi kodulehel on märgitud, et tegemist on FSO "aktiivsete ja reservtöötajatega". Seda, et Dmitri D.-l on otsesidemed Venemaa juhtkonnaga, võib näha 2015. aasta pressifotolt, millel ta seisab tumedas ülikonnas Putini kõrval, kui Venemaa president ajakirjandusega räägib.
Politsei aga seda infot ei saanud, isegi kui Baieri ametnikel oleks olnud Tihhonova saabumisest teada – ühelt poolt külaliste kaitsmiseks välismaalt ja teisalt Saksamaa kodanike kaitseks. "Tihhonova oleks võinud kergesti saada rünnaku sihtmärgiks, ilma et ametnikud oleks saanud hinnata sellise rünnaku mõõtmeid," ütleb julgeolekuametnik ja lisab, et ka luurete vaatenurgast oleks olnud huvitav uurida täiendavaid väljasõite. Ametniku sõnul pole Saksamaal aga "kehtestatud protseduuri" välismaiste potentaatide võsukeste vaatlemiseks.
Moskva oleks omalt poolt pidanud teatama Tihhonova saatjaskonna reisist Saksa võimudele, et ihukaitsjad saaksid seaduslikult relvi kanda. Kuid sellist aruannet ei tehtud kunagi, mitte ühegi tema reisi kohta. Berliini ametnike sõnul on seega äärmiselt tõenäoline, et Saksamaa relvaseadusi rikuti korduvalt. Eksperdid lükkavad ümber võimaluse, et Vene ihukaitsjad olid Saksamaal viibides relvastamata.
"Venemaa presidendi kaitseteenistuste relvastatud ihukaitsjad rändavad märkamatult läbi Baieri ja kedagi ei huvita," kurdab kantsler Olaf Scholzi sotsiaaldemokraatide (SPD) sisepoliitika ekspert Sebastian Fiedler, Saksamaa parlamendi Bundestagi liige. Juhtum on tema sõnul "eeskujuks" tõsiasjast, et "viimastel aastakümnetel ei ole me välja töötanud strateegiat Vene agentidele ja nende tegevusele reageerimiseks. Me ei saa nii jätkata." Režiim, mis käivitab Euroopas agressioonisõja, peab Fiedleri sõnul käivitama "julgeolekuasutuste operatiivvõimekuse olulise tõuke".
"Viisakeeld on meie julgeolekuhuvide küsimus"
Bundestagi konservatiivse kristlike demokraatide (CDU) välispoliitika ekspert Roderich Kiesewetter nõuab Venemaa suhtes "liberaalse viisapoliitika" lõpetamist. Tihhonova reisid näitavad tema sõnul, et "hädasti on vaja poliitikat muuta". Kiesewetter sooviks, et Schengeni piirivaba reisitsoon lõpetaks venelastele turistiviisade väljastamise. Igal juhul lisab ta, et ainsad venelased, kes endiselt läände reisivad, on Putini söakad või need, kes tema süsteemist kasu saavad. "Sellisena pole viisakeeld ainult moraalne küsimus, vaid meie julgeolekuhuvide küsimus."
Tihhonova reisid Münchenisse tunduvad olevat alanud 2015. aastal, nagu näitavad lennuandmed. Järgmisel aastal sai Baieri Riigiballeti juhiks Igor Zelenski – üks Venemaa edukamaid balletitantsijaid. Umbes sel ajal läks Tihhonova arvatavasti lahku oma abikaasast, oligarhi võsu Kirill Šamalovist.
Baieri riigiballetis pole saladus, et Zelenskil on Venemaal võimsaid sõpru. Juba enne seda, kui ta sai 2022. aasta kevadel kriitika sihtmärgiks keeldumise pärast Ukraina invasioonist distantseeruda, esines ta Krimmis Putini poolel. Ta määrati ka Venemaa Rahvusliku Kultuuripärandi Fondi nõukogusse. Tema lähedust režiimile ei varjatud kunagi eriti. Ega see probleem enne sõja algust olnud.
Milano, London, Kitzbühel
Tihhonova lõbureisid ei piirdunud ainult Baierimaal. Lennu- ja hotellibroneeringu järgi külastas Putini tütar koos saatjaskonnaga täiendavaid rahvusvaheliste lennukite seas populaarseid sihtkohti: Granada, Milano, London, Bologna ja Kitzbühel.
Jääb aga ebaselgeks, kes selle kõik kinni maksis. Aastatel 2018–2020 maksis hotellis peatumine ainult Baieris umbes 50 000 eurot. Lisaks sellele on lekkinud andmetest ilmnenud enam kui 300 lendu. Enamikku neist reisidest korraldas Venemaa lipulaev Aeroflot, kuid on ka mõned eralennukite broneeringud. Ja seda hoolimata tõsiasjast, et Venemaa presidendile meeldib avalikkuse ees möllata lääne väidetava dekadentsi üle. Kreml keeldus kommenteerimast Tihhonova reise ja nende eest tasumist. Katerina Tihhonova ja Igor Zelensky ei vastanud DER SPIEGELi katsetele nendega ühendust võtta.
Selle loo üks kummalisemaid elemente on asjaolu, et andmete hulgas on ka Tihhonovale kuulunud võltspass, mis on välja antud Jekaterina Kusnetsova nime all, ilmselt varjunimega, millest Saksa ametnikud ei teadnud. Tihhonova pärisnimega passil on aga teine sünniaeg ja sünnikoht, kui Euroopa andmebaasides kirjas. Mida need vastuolud tähendada võivad, on ebaselge.
Sellised võtted ja nipid võivad Katerina Tihhonova jaoks tulevikus olulisemaks muutuda. Vastuseks Venemaa sissetungile Ukrainasse on Euroopa Liit kehtestanud sanktsioonid ja reisikeelud paljudele Putini orbiidil viibivatele inimestele. Baierit nii väga armastav naine Tihhonova on sellesse nimekirja kantud aprilli algusest.
Roman Anini aruandega S
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar