Täna on minu 11-es päev Saksamaal ning selle äärmiselt lühikese aja jooksul olen pidanud mitmeid oma põhimõtteid ümber hindama. Üks nendest seoses pagulastega. Siiani pole ma olnud suur pagulaste vastu sõdija, seda enam, kui see tähendab süütute inimeste päästmist sõjaolukorrast, pakkudes neile tuge, elukohta ja kindlustunnet. Tegin oma mõtteis isegi nalja, et noh, segaverelised koerad on juttude järgi tugevamad ja elavad kauem – äkki siis inimesed ka.
Olukorrad, mida aga hetkel kogenud olen, on lõhkunud minu roosa mulli, milles siiani elanud olen. Mida päev edasi, seda enam tunnen, et antud olukorras oleme pöördumas tagasi koopainimese elu juurde, kus instinkt ‘võitle või põgene’ on ellu jäämiseks vajalik. Ja seda kõige füüsilisemas mõttes.
Filmis Titanic on stseen, kus laevameeskonna liige hoiab alamat rahvast raudväravate taga, et takistada nende liikumine kõrgematele korrustele ning päästepaatidesse. Alati tekkis mul seda vaadates sisemine viha antud filmitegelase vastu, sest tundsin, et tema teguviis on vale. Kõigil peaks olema võimalus päästa oma nahk, kõigil peaks olema võimalus elule.
Antud olukorraga silmitsi seistes tunnen end samas olukorras olevat nagu antud laevameeskonna liige. Mul on pagana kahju, kui litsutakse kinni riigiväravad nende ees. Seda enam, et nende hulgas on väga siiraid ja häid inimesi, kes tõeliselt vajavad abi, kuid tunnen, et mina ise, minu perekond ja minu lähedased on mulle liiga olulised, et pooldada elu, mis võib meid oodata ees, kui neid inimesi oma riiki laseme.
Olime olnud vaid paar päeva Berliinis, kui sattusime Alexanderplatz’ile, kus palja ülakehaga hull oli roninud purskkaevu otsa, kott käes ning röökis nagu segane. Kohal oli nii pommirühm, politsei, kiirabid, päästeteenistus ja kõik muud tegelased, kes vähegi selliseks puhuks kokku kutsutakse. Kahjuks keel veel nii selge polnud, et aru saada, mida ta täpsemalt nõudis. Õnneks suudeti ta sealt alla tuua ning nägime, kuidas ta üsna vägivaldsel teel minema toimetati käed raudus. Politseil ja läbirääkijal läks üle tunni, et kogu see jama ära klaarida. Olukorda üritasid leevedada ka mehe sõbrad, kes püüdsid veenda teda alla tulema.
Veidi hiljem, soovides S-Bahn’iga sõita kodu poole tagasi, oli kahtlane kohver jäetud keset rongijaama esimest korrust, lindiga ümber piiratud ning politsei ning turvatöötajad piiramas inimesi. Liikusime kiirelt üles, sooviga ruttu rongile minna ning jalga lasta sellest piirkonnast. Tuli üks rong.. siis teine.. siis kolmas.. peale 7nda rongi möödumist saime aru, et tegemist on tõsise olukorraga. Saime aru, et rongidel pole luba peatuda ning hirmu lisas politseide äkiline ja kiire reageerimine ning nende omavahelise vestluse jälgimine.
Möödusid mõned päevad, kui sõitsime Hamburgi poole, et külastada turismimessi. Leidsime aega ka linnaga tutvumiseks, mille käigus saime tutvuda järjekordse hirmu tekitava olukorraga – just sel hetkel toimus seal afgaanide rongkäik valitsuse vastu, sest valitsus soovib 12 000 inimest kodumaale tagasi saata. Hirmu lisas osade paraadil osalejate agressiivne väljendusviis ja käitumine.
Mis on aga siin olemise kõige hirmsam osa? – olla naine. Olla naine, kellele meeldivad kleidid ja seelikud, sealjuures olles harjunud kandma põlvest veidi ülespoole pikkust. Mis veelgi hullem – sattuda niiviisi liikuma õhtusesse Berliini. Just see sama õhtu, tulles Hamburgist kodu poole, oli üks hirmsamaid reise üldse. Nimelt anti meile ette, et messile tuleb selga panna musta värvi seelik. Kuna mul oli kontoriseelik olemas, ei muretsenud ma rohkem. Igaks juhuks ostsin ka paksud musta tooni sukapüksid, et vähem tähelepanu saada. Ma polnud väga ammu sellist hirmu tundnud, kui tol hetkel liikudes metroos kodu poole. Mul on nii hea meel, et ma polnud üksi ning et suutsime mõista teineteist Crossfiti tüdrukuga*, kes aitas mul tekitada olukorda, kus mind oleks vähem märgata. Olin ka varem kuulnud, et tuleb olla ettevaatlik ning jälgida, mida selga panna, kuid poleks eales uskunud, et tegu on olukorraga, mis on justkui punane rätik härjale.
Tõsi, tunnistan, et seelik oleks võinud olla pikem, kuid kas tõesti on meie tulevik käia nii riides, et kuskilt säärt või käsivart näha pole? Ainus võimalus seelikut selga panna on nii, et püksid on selle all (enamus naised siin niiviisi käivadki)? Kas me tõesti soovime oma rahulikku pisikesesse Eestisse samasuguseid olukordi? Kas me soovime, et meie riigi naised peaksid tundma iga kord hirmu, astudes koduseinte vahelt välja? Kas soovime, et naistel poleks võmalust kanda seelikuid ning säravamalt üles lüüa? Kas soovime, et naistel poleks võimalust tunda end naiselikult? Kas tõesti pole võimalik oma kodumaad ja oma rahvast päästa?
Mul läks mitu päeva aega, et mõista, miks siinsed naised nii mehelikult riietuvad ja välja näevad. Nüüd tuleb kurbusega tõdeda, et mõistan seda.
Ma loodan siiralt, et see, mis toimub siin Saksamaal, pole meie pisikese kodumaa tulevik.
Videod antud seikade kohta:
NB! Paremal pool tulbas on lahter, kuhu on sul võimalik kirjutada oma e-mail ning seejärel tulevad teavitused uutest postitustest otse sinu postkasti! https://herbiworld.wordpress.com/2017/02/14/reaalsuse-tajumine-mida-tahendab-pagulaste-tulek-tegelikult/
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar