teisipäev, 17. august 2021
Aare Luup FB-s
Mulle tundub, et nõndanimetatd Läänemaailma läbikukkumine on tegelikult ainult Ameerika Ühendatud Osariikide läbikukkumine, kui nad toona Puss Teist kuulasid ja kahe kõrge torni pikalisõitmise pärast sinnakanti sisse tungisid.
Ei saa öelda, et näiteks Euroopa oleks seda proportsionaalseks vastuseks pidanud. Kui muidu ei saanud kuidagimoodi, siis oleks võinud USA anda kümmekond droonilööki ja hävitanud vastutasuks kümmekond lühemat torni Afganistanis ja Iraagis.
Aga ei, oli vaja teistele täiega selga istuda ja sealkandis ära raisata 800 miljardit dollarit, samas kui omaenda riigis ei suuda Ameerika vaesemate kodanike jaoks ülal pidada isegi korralikku tervishoiusüsteemi.
Jääb mulje, et mitte ainult Lähis- Ida ja Afganistan ei ole need kohad, kus kohati puudub täiesti demokraatia ehk siis tõlkes- rahva võim. Ikka raha võim kipub kangesti üle karjuma- kellelgi on vaja müüa palju relvi ja nende sõpradel omakorda saada odavat naftat.
Aga mis puudutab Afganistani olukorda- õigus on neil, kes ütlevad, et tegemist pole riigiga klassikalises mõttes, vaid sellele võiks juba ajalooliselt nimeks panna hoopis "Kaklevate Hõimude Kant."
See kant ei muutu enne, kui muutub seal elavate inimeste mõtlemine. Kindlasti ei muutu see kahekümne aastaga palju. Ja kindlasti ei aita muutusele eriti kaasa see, kui kohalikke 800 miljardilise relvastusega ähvardada. Okupatsiooniga kohalike mõtlemist ei muuda. Või kui, siis ainult õpitult abitumaks.
Sinnakanti ei tohiks üldse sekkuda rohkem kui hädapärast vaja. Küll aeg annab arutust. Kellele aga ei anna- need jäävad arututeks ka relvaähvardusel demokraatias.
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar